F-One – Financie na jednotku

7 tipov na vytvorenie finančnej rezervy

Hoci každý finančný poradca vždy radí urobiť si finančnú rezervu, veľmi veľa Slovákov dôležitosť tejto rady pochopilo až počas koronakrízy. Optimálne je mať vytvorenú rezervu vo výške šesťnásobku mesačného príjmu. Pre mnohých je to veľmi ťažký cieľ, ale rozhodne nie nedosiahnuteľný. Tu je zopár tipov, ako na to 😉
 

Tip č. 1

Stanovte si presnú a pravidelnú mesačnú sumu – optimálna suma by mala byť 10% mesačného príjmu domácnosti.

Tip č. 2

Pozerajte sa na tento zvyk pozitívne – vraví sa, že keď sa na niečo nastavíme pozitívne, stojí nás to len tretinu energie, ako keď sa nastavíme, že musíme.

Tip č. 3

Začnite ihneď – čím skôr začnete, tým skôr si rezervu vytvoríte.

Tip č. 4

Buďte disciplinovaní a snažte sa nesiahnuť na rezervu počas jej vytvárania – Chýbajú vám peniaze? Ak sa vám zdá, že na tvorbu rezervy vám nič nezostáva, urobte si dôkladnú revíziu rodinných platieb. Môže ísť o pravidelné platby, ktoré sú otázkou životného nadštandardu. Vtedy je potrebné usporiadať si priority a obmedziť výdavky na nevyhnutné položky.

Tip č. 5

Využite sporiace účty a mobilné aplikácie – na tvorbu rezervy využívajte sporiace účty. Také, aby ste v prípade potreby mali k peniazom kedykoľvek prístup. Ak sa vám zdá, že nemáte dostatočný prehľad o domácom či rodinnom rozpočte, využite mobilné aplikácie, kde si budete všetky výdavky zopár mesiacov zaznamenávať. Následne si viete urobiť dôkladný prehľad.

Tip č. 6

Financie plánujte mesačne – výborným trikom je spraviť si finančný rozpočet – stanoviť si, na aké veci pôjdu aké sumy.

Tip č. 7

Investujte – Keď si už finančnú rezervu vytvoríte, 10% príjmu môžete začať využívať napríklad na investovanie.

Aj tak si neveríte, že si finančnú rezervu dokážete vytvoriť?

Možno vám stačí iba tvrdšia ruka odborníka :). Radi vám pomôžeme v ceste za finančnou slobodou. Kliknite na tlačidlo nižšie, vyplňte krátky dotazník a naši finanční experti vás budú za krátky čas kontaktovať.