F-One – Financie na jednotku

Nielen v čase inflácie: 8 tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

Nový rok je ideálnou príležitosťou zmeniť doterajšie návyky. Rozhodli ste sa konečne začať sporiť? Majte svoje financie pod kontrolou a vytvorte si konečne finančnú rezervu.

Dávate si predsavzatia?

Nech už ja vaša odpoveď akákoľvek, skúste to konečne inak. „Prievan v peňaženke a na bankovom účte po prípravách na Vianoce je jasným signálom, že si vaše financie zaslúžia oveľa viac pozornosti. Prečo sa na tie nadchádzajúce nezačať pripravovať už dnes? Prečo si konečne nedopriať vysnívanú letnú dovolenku alebo vymeniť auto? A čo tak odložiť si peniaze na horšie časy?“ hovorí finančný špecialista Tomáš Kvasnica. Pripravení nikdy nebudete, poďte do toho hneď teraz!

Vytvorte si návyk

Máte obavu z toho, aby vás prvotné nadšenie veľmi rýchlo neopustilo? Ešte predtým, ako sa rozhodnete odkladať si peniaze, urobte si analýzu príjmov a výdajov. Týmto spôsobom zistíte, aký finančný obnos dokážete mesačne odložiť. Nech už je počiatočná suma akákoľvek, z účtu by mala odísť na začiatku mesiaca alebo ihneď po výplate. Zadajte si trvalý príkaz.

Sumu navyšujte

Určite ste počuli o tom, že na zlé časy treba myslieť vtedy, keď sa vám darí. Je úplne jedno s akou sumou ste sporiť začínali. Situácie a okolnosti sa v priebehu roka môžu zmeniť, nezabudnite na ne reagovať. Zvýšenie platu, odmeny či brigáda? Skúste si odložiť viac. Ak ste už vo fáze, že máte návyk, pár desiatok eur si možno ani nevšimnete.

Eliminujte zbytočnosti

Stále neviete odložiť a nechápete, kam sa zase raz všetky peniaze rozkotúľali? Niektoré zmeny nemusia byť citeľné a vo výsledku vám v peňaženke zostane o čosi viac peňazí. Skúste sa zamyslieť nad tým, kde míňate úplne zbytočne a tieto návyky zmeňte. Usporiť na začiatok 20 či 30 eur je rovnako cesta. Rozhodne sa oplatí začať!

Nevzdávajte sa a nešpekulujte

Aj v prípade vytárania finančnej rezervy je dôležitá disciplína. Nech je už situácia v priebehu mesiaca akákoľvek, na usporené peniaze nesiahajte. Nesnažte sa samého seba uspokojiť tým, že ďalší mesiac odložíte dvojnásobok. Ak ste si dali cieľ nešpekulujte a pomalými krokmi ho napĺňajte.

Čas na investovanie

Zistili ste, že je to v konečnom dôsledku oveľa jednoduchšie, ako ste očakávali? Ak ste si vytvorili dostatočnú finančnú rezervu, porozmýšľajte nad tým, či nie je na čase minimálne 10% príjmu začať využívať napríklad na investovanie. Neviete, ako na to? Nechajte si poradiť finančným poradcom. Je viac, ako isté, že spoločne prídete na oveľa viac možností.