fbpx

F-One – Financie na jednotku

Ako poraziť infláciu v roku 2022

V súčasnosti je nevyhnutné peniaze nielen zarobiť, hospodáriť s nimi, ale aj myslieť na zadné dvierka. Pravidelné sporenie, vytváranie finančnej rezervy, ale aj vhodné investovanie je ideálna voľba, ako k vlastným peniazom pristupovať nanajvýš zodpovedne a vhodne ich zúročiť. Ak stále váhate nad tým, ktorou cestou sa vybrať, nechajte si poradiť!

JUDr. Martin Eliáš radí ako efektívne šetriť

Súčasnosť vytvára ideálne podmienky na investovanie. Pandémia, neskôr aj vojna na ukrajine ukázali, že je nevyhnutné mať finančnú rezervu uloženú tak, aby sme nestrácali nasporené finančné prostriedky kvôli inflácii, ktorá môže dosiahnuť až  10% za jeden rok. Tvorba finančnej rezervy je nevyhnutná v každom čase, pretože nikdy nevieme, čo sa môže stať.

Peniaze treba mať uložené tak, aby sa zhodnotili a rástla hodnota úspor. To znamená, že musia zarobiť viac ako hodnotu, ktorú dosahuje inflácia a pritom ich môžeme mať kedykoľvek k dispozícii. Najlepší spôsob je mať finančného makléra, ktorý poradí a podá informácie pravidelne. Máme šťastie, že súčasnosť ponúka viac spôsobov, ako vhodne investovať. Najlepší spôsob je rozložiť si úspory do viacerých oblastí. Jedna z možností je uložiť ich do investičného zlata a svetovej ekonomiky, ako sú napríklad ETF fondy. Také rozloženie poskytuje istotu zhodnotenia, aj ochranu pred infláciou, možnosť mať peniaze bez akýchkoľvek poplatkov stále k dispozícii.

Podľa finančných predpokladov je jednou z možností aj investovanie do nehnuteľností. Každá z alternatív má výhody aj nevýhody. Pri investovaní do nehnuteľnosti treba mať na pamäti, že ide o jednorazovú investíciu, kde musíte disponovať veľkou sumou, ako aj nemožnosť rýchlej premeny hodnoty späť na finančnú hodnotu. Pri spätnom predaji treba mať na pamäti, že zaplatíte daň z výnosu, ak ste nevlastnili nehnuteľnosť viac ako päť rokov.

Dnes možno investovať bez nutnosti platiť daň z výnosu v investovaní a práve preto zostáva celý výnos vám, klientovi. Forma investovania závisí napríklad od dĺžky investičného zámeru a od cieľa, ktorý chcete dosiahnuť. Najlepšie riešenie je stretnúť sa s odborníkom v oblasti financií, ktorý ovláda finančný trh a ten pripraví portfólio podľa vašich požiadaviek.

Nora Naništová radí ako zhodnotiť svoje úspory

Najdôležitejšie je začať, to je kľúčové. Nevyhnutné je určiť si životné priority aj cieľ investície – chcete si sporiť na dôchodok, kúpiť si o pár rokov nové auto, sporiť deťom na lepšiu budúcnosť alebo máte v pláne skôr splatiť hypotekárny úver? Tomuto kroku, samozrejme, predchádza finančná analýza s kvalifikovaným finančným sprostredkovateľom, ktorý v smerovaní vašich predstáv pomôže.

Dôležité je totiž urobiť si „cash flow“ (príjem – výdaj). Následne si určíte, akú sumu si potrebujete nasporiť, na čo a kedy ju potrebujete mať k dispozícii. Investície treba rozložiť na krátkodobé, dlhodobé a strednodobé, čo je veľmi dôležité z hľadiska zníženia rizika investície
a dosiahnutia vyššieho výnosu. Rovnako dôležité je vybrať si aj správnu spoločnosť, cez ktorú budete peniaze zúročovať. Na trhu ich je niekoľko, avšak máloktorá je chránená Národnou bankou Slovenska a jej klienti sú oslobodení od dane zo zisku.

Príklad z praxe

Ak si budete sporiť na bežnom účte 100 € mesačne počas 15 rokov, vložíte sumu 18 000 €. Po 15 rokoch, pri inflácii asi 5 %, stratíte v priemere asi 9 000 €. Ak rovnakú sumu rovnako dlho budete vkladať do fondov – vložíte 18 000 €, no vo výsledku sa vaše peniaze zúročia, a to na sumu 32 287 €. Pri priemernom očakávanom výsledku nemusíte z tejto sumy platiť štátu daň zo zisku (19 %), čo je približne 2 714 €. Je veľmi chvályhodné, že ste naučený pravidelne si peniaze odkladať, už len ich dobre zúročiť.

Podáme Vám cenné rady bez jediného poplatku

Premýšľate ako svoje peniaze zhodnotiť, chcete si zabezpečiť budúcnosť výhodným sporením, plánujete bývanie alebo potrebujete poistenie? Zverte sa do rúk špecialistov na finančné poradenstvo F –one, vďaka ktorým budete mať vlastné financie vždy pod kontrolou. Spolupráca s finančným sprostredkovateľom nie len o jednorázovej pomoci ale o budovaní dlhodobých vzťahov. Spoznávame vaše sny a vízie do budúcnosti, na základe ktorých nastavíme podrobný plán. Pretože cieľ bez plánu je iba želanie.