fbpx

F-One – Financie na jednotku

Sporenie býva častým novoročným predsavzatím, no nie každému počiatočné nadšenie vydrží dlho. Výborným riešením je preto nastaviť si trvalý príkaz v banke s názvom konkrétneho sporenia, napríklad “finančná rezerva” a nasmerovať ho na sporiaci účet ku ktorému nemáte kreditnú kartu. To však nie je všetko. Ak viete, že peniaze nebudete potrebovať dlhšie obdobie, nemali by si ich odkladať bokom len na sporenie, ale investovať ich do cenných papierov, komodít či fondov, ktoré vaše peniaze zhodnotia. V oboch prípadoch sú však dôležité odhodlanie, disciplína a pomenovanie svojho cieľa. Často pomôže aj dozor zodpovednej osoby, niekoho z rodiny alebo dohľad odborníka.

Na úvod odporúčame plánovať si svoje výdavky

Mnoho ľudí na začiatku roka zvykne hovoriť, že nemajú z čoho sporiť ani na rezervu, a toto konštatovanie ich potom brzdí aj pri investovaní. Aj na to však existuje jednoduché riešenie, ktoré mnohí poznajú, ale len málokto sa ním aj riadi.

Žijeme vo svete peňazí. Aby sme si vedeli vyčleniť finančné prostriedky na sporenie, potrebujeme najskôr dôkladne plánovať naše výdavky. Na začiatku roka preto odporúčam urobiť revíziu rodinného rozpočtu. Stačí si spísať všetky výdavky na papier a určiť si priority

V rozpočte sa často nachádza veľa položiek, bez ktorých sa človek zaobíde, alebo ich dokáže nahradiť lacnejšou alternatívou. Môže to byť zmena dodávateľov energií, telekomunikačných služieb, o refinancovaní alebo spájaní úverov a podobne. Ešte lepšie je si spoločne s odborníkom pripraviť dlhodobý finančný plán aj na niekoľko rokov dopredu. Ten by mal zahŕňať kúpu auta, rekonštrukciu bytu, nasporenie deťom na štúdiá, a toto všetko je potrebné zohľadniť a začať hľadať vo výdavkoch rezervy na sporenie.

Nezabudnite na finančnú rezervu a pustite sa do investovania

Aj vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu je potrebné dodržať základné pravidlo, a teda mať  nasporenú finančnú rezervu vo výške minimálne 6 mesačných výdavkov. Ak napríklad rodina mesačne minie 1 000 eur, jej rezerva by mala byť aspoň 6 000 eur.

Po vytvorení finančnej rezervy odporúčame pustiť sa do investovania. Môžete si to vyskúšať aj v menšom, napríklad začať pravidelne investovať od 20 eur mesačne, ale, samozrejme, s vyššou sumou bude rásť aj váš výnos. Veľa začínajúcich investorov by chcelo svoje peniaze zhodnotiť s vysokým výnosom, ale ideálne bez rizika a hlavne rýchlo. Lenže takto to nefunguje. Pri investovaní sa treba rozhodovať na základe jednoduchej rovnice – čím vyššie riziko ste ochotní podstúpiť a čím dlhšie necháte peniaze pracovať, tým vyšší výnos môžete očakávať.

Na trhu sa nachádzajú rôzne finančné produkty – od konzervatívnych s výnosmi okolo 3 % až po komplikované rizikové schémy s nadštandardnými výnosmi nad 10 %. Pri výbere tých najvhodnejších nástrojov je najlepšie osloviť finančného sprostredkovateľa, ktorý porovná nielen finančné produkty, ale aj poplatky za ne, a samozrejme, výnosy.

Pomôžeme vám na ceste k finančnej slobode

Naši finanční experti vám radi poradia s finančným plánovaním, výberom vhodných finančných produktov, či investovaním. Pracujeme s celým finančným trhom a za naše služby neplatíte, nakoľko sme platení finančnými inštitúciami. Neváhajte, vyplňte krátky formulár a my sa vám ozveme. 

Podobné články