fbpx

www.f-one.sk

Majte prehľad vo svojich financiách. 5 dôvodov, prečo by ste si mali zapisovať výdaje

Viete reálne zhodnotiť, kde a na čo najviac míňate peniaze? Intuitívne hospodárenie vám neposkytne dostatočný prehľad o rezervách, ktoré možno v ich utrácaní máte. Je najvyšší čas začať si vlastné výdaje zapisovať!

Juliana Veselá

Príjem verzus výdaj

Rodinný rozpočet je prehľadom príjmov a výdajov. Peniaze je nutné nielen zarobiť, rovnako dôležité je vedieť s nimi adekvátne hospodáriť. V opačnom prípade sa ľahko prepracujete k neschopnosti platiť účty, k dlhom či nervozite, kde finančné prostriedky na bežný život zabezpečiť. „Stráca sa priestor na vytváranie rezervy, ktorá má slúžiť ako zadné dvierka v prípade, že sa vyskytli neočakávané výdaje. A hoci nástrojov, ako sa naučiť s peniazmi narábať je niekoľko, tým najjednoduchším a osvedčeným je, začať si ich zapisovať. Získate tak prehľad, na ktoré položky míňate najviac, v ktorých oblastiach rozhadzujete, kde sú vaše slabé stránky a možno objavíte možnosti, ako konečne začať šetriť,“ radí špecialistka na financie F-one Juliana Veselá. Pretože mať  svoje peniaze pod kontrolou je nielen prínosné ale aj zodpovedné!

5x ÁNO pre zapisovanie výdajov

Malé kroky, bez radikálnych riešení. Presne tak by mal začiatok zapisovania vyzerať. Cieľom predsa nie je stres z ďalšej povinnosti, ale chuť identifikovať a rozlíšiť nevyhnutné výdavky od tých, s ktorými viete pracovať. Pracovať tak, aby sa pozitívne prejavili nielen v spôsobe vášho rozmýšľania a míňania. Spoznáte seba, vlastné pohnútky ale i ďalšie možnosti. Pripravení nikdy nebudete, začnite hneď dnes!

Zistite koľko míňate

Bez toho, aby ste čierne na bielom videli, koľko na jednotlivé položky míňate sa z miesta nepohnete. Vytvorte si tabuľku v počítači, zapisujte na papier, do diára alebo si pomôžte aplikáciou. Rozhodnutie je len na vás, hlavne bez príkras. Nevynechajte žiadnu položku. „Začnite bývaním, poistkami, benzínom, potravinami, oblečením, krúžkami pre deti aj peniazmi na platby v škole či pravidelné posedenie v kaviarni či reštaurácii, vysvetľuje Juliana Veselá a jedným dychom dodáva, že prvý mesiac bude kľúčový. Pretože váš odhad sa premení na reálne čísla. Nepodliehajte panike a nevzdávajte to!

Ovplyvniteľné a neovplyvniteľné výdaje

Rozdeliť si výdavky do troch skupín vám pomôže rovnako pochopiť to, s ktorými viete narábať a na tie, ktoré ovplyvniť nedokážete. Nájdete a identifikujte pomerne jednoducho tzv. finančné diery. „Medzi nutné a zároveň ovplyvniteľné znížením patria náklady na energie, stravovanie, oblečenie či paušály za telefón, internet či benzín. Vyhodnoťte či nemíňate viac, ako je nutné. Na druhej strane výšku hypotéky, školské a nevyhnutné potreby pre deti či napríklad lieky, ponížiť nedokážete,“ vysvetľuje jednotlivé finančné položky Juliana Veselá. Príjmite to ako fakt. Poslednou skupinou sú výdavky, ktoré vám prinášajú potešenie a možno sa ich viete vzdať alebo si ich dopriať v menšej miere. Nenakupujte bezhlavo knihy, časopisy, ak vám to nevychádza cestujte menej a skúste si z času na čas odoprieť aj jedlo či kávu v reštaurácii. Doma chutia tiež dobre, aj v spoločnosti priateľov.

Priestor na šetrenie

Ak pristúpite k predchádzajúcim bodom naozaj svedomito a pravdivo, odkryjú sa miesta a možnosti, ktoré ste predtým prehliadali. Alebo len jednoducho nemali možnosť ich vidieť. Priestor na šetrenie je naozaj vždy. Mentálna brzda je zatiahnutá a vy jednoducho pochopíte, že k šťastnému, spokojnému a finančne vyrovnanému životu nepotrebujete mať úplne všetko. Ani to, čo má kolegyňa v práci, deti susedov či vidíte pravidelne v reklame. A vaša životná úroveň pritom vôbec nemusí byť znížená!

Čistá hlava

Koľko krát ste ráno vstávali s myšlienkou, aký dátum svieti v kalendári a koľko dní je ešte do výplaty? „Ak ste si každý mesiac zamestnávali hlavu a prežívali stres, či to tento mesiac finančne zvládnete verte, že efektívnym zapisovaním sa konečne dostanete do úplne iného módu. Mať výdaje pod kontrolou ide ruka v ruke s čistou hlavou, správnymi a ekonomickými rozhodnutiami,“ ozrejmuje dôležitosť krokov finančná špecialistka z F-one.

Dlhodobá stratégia

Vytrvalosť prináša riešenia a úplne nové výzvy. A vy sa konečne môžete nielen slobodne nadýchnuť ale si aj dopriať. Ihneď alebo vyhliadkovo? Chcete si o pár rokov kúpiť nové auto? Túžite po luxusnej dovolenke? Plánujete deťom našetriť väčšiu sumu? Keď budete mať pod kontrolou výdavky, potrebné peniaze sa nájdu ľahšie. Prípadne tieto položky môžete rovno zaradiť medzi ostatné výdavky a hľadať spôsoby, ako ich optimalizovať.