Mnoho slovákov tvrdí, že im financie nestačia. Kde robíme najčastejšie chyby?
Viac ako polovica Slovákov nevidí zmysel v dlhodobom finančnom plánovaní. Tvrdia, že človek nevie, čo bude o rok či dva a už vôbec nie o desať.
Ak sa chceme mať dobre, potrebujeme finančný plán, ktorého sa budeme pridržiavať . Ak si sporím na dôchodok, nemôžem tieto peniaze minúť na exotickú dovolenku, či drahé auto.
Deťom a mladým ľuďom chýba kritické myslenie pri rozhodovaní sa o peniazoch a navyše pod vplyvom reklamy robia ľahkovážne rozhodnutia.
Robíme si radosti drobnými vecami, kupujeme veci aj pri jednorázovej potrebe namiesto toho, aby sme si ich požičali. Tieto zbytočné výdavky priznáva až 80% domácností.
Zmeniť zlý prístup k financiám vyžaduje často veľa energie, možno aj odriekania. No pokiaľ my sami sa nerozhodneme, že vo svojich financiách chceme “urobiť poriadok”, nikto iný to za nás neurobí. Finančný poradca nám môže pomôcť s finančným plánom, no dodržiavať ho musíme my.
Typický príklad je povolené prečerpanie na účte, kreditná karta, či pôžičky na malé sumy.
Pri zbytočne vysokých bežných výdavkoch často nezostáva na sporenie nič.
Máme zastaralé poistky, platíme za účty, ktoré nepotrebujeme, na sporiaci účet si odkladáme peniaze na dôchodok,…
Ak Slováci rezervu majú, najčastejšie (37 %) do výšky troch priemerných mesačných platov, zatiaľ čo 14 % by vedelo bez príjmu vykryť obdobie maximálne od štyroch do deviatich mesiacov. Rezervu v podobe príjmu za jeden rok uviedlo 7 % opýtaných. To ovplyvňuje aj budúcnosť ich bývania.
Hovorí sa, že každý je strojcom svojho šťastia. Je už na každom z nás, či sa zamyslíme nad tým čo robíme zle a čo vieme urobiť lepšie. Práca s financiami nie je jednoduchá, no o to podstatnejšia. Dobrá správa je, že sme tu aby sme vám s tým pomohli. Ak teda chcete mať nad svojimi financiami kontrolu, neváhajte a kontaktujte nás.
Zdieľajte článok :