fbpx

F-One – Financie na jednotku

Mnoho slovákov tvrdí, že im financie nestačia. Kde robíme najčastejšie chyby?

Premýšľame krátkodobo

Viac ako polovica Slovákov nevidí zmysel v dlhodobom finančnom plánovaní. Tvrdia, že človek nevie, čo bude o rok či dva a už vôbec nie o desať.

Máme slabú finančnú disciplínu

Ak sa chceme mať dobre, potrebujeme finančný plán, ktorého sa budeme pridržiavať . Ak si sporím na dôchodok, nemôžem tieto peniaze minúť na exotickú dovolenku, či drahé auto.

O peniazoch nevieme premýšľať

Deťom a mladým ľuďom chýba kritické myslenie pri rozhodovaní sa o peniazoch a navyše pod vplyvom reklamy robia ľahkovážne rozhodnutia.

Zbytočne veľa míňame na bežnú spotrebu

Robíme si radosti drobnými vecami, kupujeme veci aj pri jednorázovej potrebe namiesto toho, aby sme si ich požičali. Tieto zbytočné výdavky priznáva až 80% domácností.

Máme finančné zlozvyky

Zmeniť zlý prístup k financiám vyžaduje často veľa energie, možno aj odriekania. No pokiaľ my sami sa nerozhodneme, že vo svojich financiách chceme “urobiť poriadok”, nikto iný to za nás neurobí. Finančný poradca nám môže pomôcť s finančným plánom, no dodržiavať ho musíme my.

Využívame drahé pôžičky

Typický príklad je povolené prečerpanie na účte, kreditná karta, či pôžičky na malé sumy.

Peniaze si odkladáme až na konci mesiaca, ak vôbec zostanú

Pri zbytočne vysokých bežných výdavkoch často nezostáva na sporenie nič.

Využívame nevhodné bankové a investičné produkty

Máme zastaralé poistky, platíme za účty, ktoré nepotrebujeme, na sporiaci účet si odkladáme peniaze na dôchodok,…

Nedisponujeme žiadnou finančnou rezervou

Ak Slováci rezervu majú, najčastejšie (37 %) do výšky troch priemerných mesačných platov, zatiaľ čo 14 % by vedelo bez príjmu vykryť obdobie maximálne od štyroch do deviatich mesiacov. Rezervu v podobe príjmu za jeden rok uviedlo 7 % opýtaných. To ovplyvňuje aj budúcnosť ich bývania.

Hovorí sa, že každý je strojcom svojho šťastia. Je už na každom z nás, či sa zamyslíme nad tým čo robíme zle a čo vieme urobiť lepšie. Práca s financiami nie je jednoduchá, no o to podstatnejšia. Dobrá správa je, že sme tu aby sme vám s tým pomohli. Ak teda chcete mať nad svojimi financiami kontrolu, neváhajte a kontaktujte nás.

Zdieľajte článok :

Podobné články