F-One – Financie na jednotku

Ako chrániť dom, alebo chatu pred prírodnými živlami?

Prírodné živly patria medzi základné poistné riziká, ktoré môžu zničiť nehnuteľnosť. Strhnutá strecha po víchrici či návale snehu, vytopená pivnica alebo vyhorený byt, aj také situácie sa žiaľ stávajú. Poistenie nehnuteľnosti vám v týchto situáciách finančne pomôže, ale musíte ho mať nastavené správne.

Živelné pohromy sa vopred neohlásia, preto je potrebné byť na ne pripravený. Poistenie proti živlom môže ochrániť nielen váš byt či rodinný dom, ale aj chalupu, garáž alebo altánok. Čo všetko by ste o poistení mali vedieť, koľko vás môže stáť a ako si ho nastaviť tak, aby vám pokrylo vzniknuté škody?

Pred akými živlami sa dá poistiť?

Medzi poisťované živly patria najmä atmosferické zrážky, krupobitie, víchrica, požiar, dym, priamy úder blesku, povodeň, zemetrasenie, zosuv pôdy, alebo lavína. 

Pri vybavení poistenia si však treba dať pozor na definície jednotlivých javov. Napríklad víchrica môže byť v jednej poisťovni definovaná ako sila vetra od 70 km/h a v inej poisťovni od 80 km/h. 

Odporúčame preto poradiť sa s našimi expertami na posietenie. Teraz aj online z pohodlia domova. 

Aké nehnuteľnosti si môžete poistiť?

Poistením môžete chrániť hlavné stavby, ktoré sú evidované v katastri nehnuteľností – teda napríklad rodinný dom, byt, nebytový priestor, rekreačnú nehnuteľnosť – chatu, alebo aj samostatne stojacu garáž.
Zväčša si potom k tejto nehnuteľnosti viete pripoistiť aj vedľajšie stavby na pozemku ako sú altánok, hospodárska budova, plot či studňa. Musí to byť stavba postavená na základe stavebného povolenia, prípadne drobná stavba, ktorá je spojená pevne so zemou.
Takáto vedľajšia stavba zároveň musí byť na rovnakom oplotenom pozemku ako je poisťovaná hlavná stavba.
Naopak, poisťovne vám s vysokou pravdepodobnosťou nepoistia budovy v zlom technickom stave, skleníky, fóliovníky a budovy, ktoré sú postavené v rozpore so záväznými predpismi.

Dajte si pozor na podpoistenie

Ak si nehnuteľnosť poistíte na nižšiu sumu ako je jej hodnota, vznikne na nej podpoistenie. Uvedomte si, že poisťovňa pri poistnej udalosti môže vyplatiť o toľko percent menej, o koľko percent je rodinný dom poistený nižšie oproti hodnote, za ktorú by ste ho vedeli postaviť. Tento princíp funguje rovnako aj pri poistení bytu alebo domácnosti. 

Príklad: Ak si zoberieme prípad, že rodinný dom vieme postaviť za 150 000 eur a vy si ho poistíte napríklad len na výšku vašej hypotéky 75 000 eur, vzniká tam 50 %- tné podpoistenie. Ak by vám víchrica poškodila strechu a jej oprava by vás stála 10 000 eur, poisťovňa si môže uplatniť 50%-tné podpoistenie, a teda by vám vyplatila len polovicu škody, čiže 5000 eur.

Poradíme vám aj ONLINE

Radi vám pomôžeme s výberom produktu, alebo zodpovedáme na otázky ohľadom financií jednoducho – online. Stačí, ak nám napíšete telefónne číslo a my sa vám ozveme.