fbpx

F-One – Financie na jednotku

Obyvatelia Slovenska hodnotia spokojnosť so svojim finančným stavom, na stupnici od 1 do 10, číslom 6. Znamená to, že sme o niečo viac spokojní, ako nespokojní, ale od výraznej spokojnosti to máme ešte ďaleko. Z pohľadu odborníkov na financie vieme, že Slováci robia množstvo chýb, ktoré ich stoja veľa peňazí. 

V čom robíme najväčšie chyby a ako to môžeme zlepšiť? 

Nevytvárame si istoty v podobe finančnej rezervy

Prieskumy ukázali, že ak Slováci rezervu majú, najčastejšie do výšky troch priemerných mesačných platov, zatiaľ čo 14 % by vedelo bez príjmu vykryť obdobie maximálne od štyroch do deviatich mesiacov. Rezervu v podobe príjmu za jeden rok uviedlo 7 % opýtaných. To ovplyvňuje aj budúcnosť ich bývania.

 

Mladí ľudia do 35 rokov majú v priemere na sporiacich produktoch uložených približne 1 700 eur. Je to o 64 % menšia suma, než majú v priemere našetrené starší klienti, ktorí môžu počítať s rezervou v priemere vyše 4 500 eur. Tieto rozdiely sú prirodzene spôsobené výškou platu, životným štýlom či dĺžkou sporenia.

Práve vytvorenie si istoty v podobe finančnej rezervy nám dáva väčšiu slobodu a voľnosť v rozhodovaní sa. Napríklad mnohí slováci nie sú celkom spokojní so svojou prácou, ale boja sa zmeny, lebo si nie sú istí, či v krátkom čase nájdu lepšiu prácu  a dokážu tak zaplatiť účty. Ak by mali dostatočne veľkú finančnú rezervu, mohli by si nechať dostatočný časový priestor na hľadanie vhodného zamestania. 

Míňame na zbytočnosti

Priemerný Slovák minie na zbytočnosti približne 65 eur mesačne. Míňame na rôzne nepotrebné elektronické vychytávky, oblečenie či kozmetiku. Až 40 % z toho, čo nakúpime, vyhodíme. Ako sa vyhnúť takémuto impulzívnemu nakupovaniu? Prečítajte si v tomto článku. 

Častokrát máme nevýhodné úvery

V posledných dvoch desaťročiach sme si zvykli žiť na dlh, a to aj pri bežnej spotrebe. Kým pri hypotéke ide o nutnosť, pri spotrebných úveroch, kreditných kartách a prečerpaní účtu ide o nezodpovednosť.

Pravidelne využívať spotrebné úvery či kreditné karty a splácať vysoký úrok je vyslovene nerozumné a extrémne drahé. Dvojnásobne to platí pri dofinancovaní hypotéky spotrebným úverom namiesto využitia napríklad stavebného úveru. Rozdiel nie je len v úrokovej sadzbe (spotrebný úver – približne 8 % vs. stavebný úver – približne 3 %), ale problémom je aj krátka osemročná splatnosť spotrebného úveru, čo výrazne zvyšuje mesačnú splátku.

Plánujete riešiť hypotéku, alebo úver? Radi vám s tým pomôžeme.

Poisťujeme si krátkodobý výpadok príjmu, ale zanedbávame dlhodobé zabezpečenie

Pri životnom poistení mnoho ľudí rieši poistenie krátkodobého výpadku príjmu na úkor ochrany pred zásadnými hrozbami, ako sú kritické choroby, invalidita a trvalé následky úrazu. Prípadne chcú ušetriť a vyberú si len lacné poistenie invalidity úrazom. No podľa štatistík vzniká až 97% invalidít v dôsledku choroby.

Poistenie pre prípad straty zamestnania potrebujú len ľudia bez finančnej rezervy, ktorí obracajú v ruke každé euro. Pre zvyšok populácie nie je tým kritickým poistením. Naopak, každý človek by mal mať poistenie pred vážnymi hrozbami, ako úmrtie, kritické choroby, invalidita z choroby a trvalé následky úrazu. No nie so symbolickou poistnou sumou, ale so sumou, ktorá rodine vzhľadom na jej celkový životný a finančný stav naozaj pomôže prekonať vzniknutú situáciu. 

Bojíme sa investovať

Aj napriek tomu, že záujem Slovákov o investovanie sa pomaly zvyšuje, stále mnohí z nás o investovaní ani neuvažujú. Najväčšou prekážkou je slabšia finančná gramotnosť a strach.

V prvom rade je dôležité porozumieť tomu, čo je investovanie, ako funguje a aké sú riziká. Je potrebné si určiť investičnú sumu, ktorá môže byť jednorazová alebo pravidelná. Pri pravidelnom investovaní je ideálne podľa neho investovať aspoň 20 % z čistého mesačného príjmu.

Druhým krokom je stanoviť si investičný cieľ a investičný horizont, čas investovania. Bez jasne definovaného cieľa investovania dochádza často k predčasným výberom investície, čo pre klienta znamená zbytočnú stratu, ak práve vtedy trhy klesajú, keďže sa v danom čase rozhoduje emocionálne a nie racionálne. S cieľom súvisí aj stanovenie investičného horizontu, teda na aký dlhý čas plánujeme investovať.

Následne je dôležité stanoviť si investičnú stratégiu a svoj rizikový profil. Základom dobre zvolenej investičnej stratégie je pochopiť tzv. investičný trojuholník a jeho pravidlá.  

Asi to znie zložito, ale vo svojej podstate nejde o nič komplikované – naučíme Vás to 🙂 

O peniazoch nevieme premýšľať

Deťom a mladým ľuďom chýba kritické myslenie pri rozhodovaní sa o peniazoch a navyše pod vplyvom reklamy robia ľahkovážne rozhodnutia. Poznáte to, obrazne každá druhá reklama hovorí o najvýhodnejšom sporení, najnižšom úroku, či ponúka rôzne benefity, ktoré vám môžu byť sympatické. Na základe pozitívnej emócie nabehneme do konkrétnej banky a podpíšeme tam hneď niekoľko zmlúv, pričom je vysoko pravdepodobné, že v rámci celého trhu nedostanete sľubované najvýhodnejšie podmienky. 

Rozumné by teda bolo, keby ste navštívili všetky banky, spravili si prieskum a vybrali si spomedzi všetkých možností tie najvýhodnejšie podmienky. Asi si práve hovoríte, že na to predsa nemáte čas, ani energiu. Je tu teda ďalšia možnosť – využiť služby finančného experta, teda naše služby :).

Neveríme finančným sprostredkovateľom

Profesionálna starostlivosť o osobné financie alebo finančné sprostredkovanie je v dnešnom rýchlo meniacom sa prostredí veľmi dôležitým povolaním. Zatiaľ čo v USA jeho popularita rastie, na Slovensku sa stále nájdu ľudia, ktorí ho kvôli zlým skúsenostiam vnímajú stále skôr negatívne. Spoločnosť sa však stále posúva dopredu a konzervatívne názory ľudí sa pomaly vytrácajú. Začíname chápať, že podobne ako lekári odborne pristupujú k nášmu telesnému zdraviu, s financiami sa môžeme obrátiť na kvalitného a transparentného sprostredkovateľa.  

Možno si práve hovoríte, že sme finanční poradcovia a je preto samozrejmé, že si robíme reklamu :). Ako príklad toho, že spolupráca s finančným expertom naozaj funguje sú rozvojové krajiny ako Veľká Británia, či Nemecko. Až 70% investorov vo Veľkej Británii má svojho finančného experta, v Nemecku je to až 80%. Tak čo, dáva to zmysel? 

Naučíme financie pracovať pre vás

Ak sa chcete poradiť ohľadom financií, zanechajme nám svoj kontakt a naši finanční experti vás budú kontaktovať a zodpovedajú na vaše otázky. 

Podobné články