fbpx

www.f-one.sk

Viac ako 70% slovenských rodín rozhoduje o financiách spoločne

Peniaze sú v domácnostiach večná téma rozhovorov, dohadov, otázok čo je veľa a čo málo. Naopak s cudzími ľuďmi sa v spoločnosti o peniazoch nehovorí, v určitých krajinách je táto téma dokonca tabu.

Podľa prieskumu VUB banky je pre správne fungovanie rodiny priam žiadúce, aby sa jej členovia o rodinných financiách rozprávali. Či ich spravujeme dobre, míňame správne, vieme s nimi hospodáriť a aký prehľad o nich máme. 

Podľa prieskumu sa až 71% Slovákov vyjadrilo, že v rodine o finančných otázkach rozhodujú spoločne. Napriek tomu však respondenti uvádzali, že vyše 60 % z nich má samostatný účet. 
  
Ako najčastejší dôvod pre spoločný rodinný účet Slováci uvádzajú šetrenie na poplatkoch a takmer 8% to považuje za praktické. Dôvod, prečo majú partneri každý samostatný účet, je oveľa prozaickejší: takmer 40% tvrdí, že to je preto, že to tak mali pred začiatkom vzťahu a doteraz s tým nič nespravili.

Máme prehľad o rodinných financiách

Takmer 90 % respondentov si myslí, že má prehľad o rodinných financiách. Vyše 36% si myslí, že ho má dokonalý. V rámci jednej domácnosti partneri nemajú pred sebou tajomstvá a dôverujú si. Až tri štvrtiny Slovákov presne vedia koľko zarába ich partner. Ďalších vyše 21% to vie približne. 

Čo sa týka rodinného rozpočtu, viac ako polovica respondentov uviedla, že rodinné výdavky platia obaja partneri rovnako. Na prerozdeľovanie rodinných výdavkov však takmer polovica opýtaných nemá prekvapivo žiadne pravidlo. 

Aj v otázke šetrenia prevláda názor, že obaja partner sporia rovnako. Tvrdí to polovica opýtaných (49 %), pričom vo väčšej miere to platí pre ľudí nad 41 rokov (54 %). 

Ak by si respondenti mali niečoho v prípade zlej finančnej situácie vzdať, najčastejšie by to bol alkohol a oblečenie. Uviedla to zhodne štvrtina opýtaných (24 %). V prípade alkoholu to platí neprekvapivo najmä u mužov (32 %) a v prípade oblečenia zasa u žien (33 %). Tretia položka v poradí sú dovolenky, vzdala by sa ich pätina ľudí (21 %).

Nie je problém, aby sa slovenské domácnosti zhodli na tom, kde ušetriť. Až 71 % oslovených uviedlo, že sa vždy dohodnú. Nikdy sa nedohodne len 6 % opýtaných. Na druhej strane, viac ako štvrtinu (28 %) rozčuľujú niektoré nákupné návyky svojho partnera. Najčastejšie spomínajú vo všeobecnosti nákup zbytočností (16 %), nasleduje oblečenie (11 %) a cigarety (8 %).

Dobrou správou je, že až 80 % opýtaných viac alebo menej hovorí svojmu partnerovi pravdu o výdavkoch. Úplný súhlas vyjadrili takmer dve tretiny (63 %) opýtaných. 

Necelá tretina (30 %) respondentov pripúšťa, že sa doma aspoň niekedy hádajú pre peniaze. Často sa tak deje iba v 1 % slovenských domácností.

Ako to máte v rodine vy? 

Naučíme financie pracovať pre vás

Ak sa chcete poradiť ohľadom financií, zanechajme nám svoj kontakt a naši finanční experti vás budú kontaktovať a zodpovedajú na vaše otázky. 

Podobné články

Vziať si hypotéku na 20 alebo 30 rokov?

Vziať si hypotéku na 20 alebo 30 rokov?

Vziať si hypotéku na 20 alebo 30 rokov? S touto otázkou sa pomerne často stretávame, no jednoznačná odpoveď neexistuje.

Najčastejšie chyby a predsudky vo financiách

Najčastejšie chyby a predsudky vo financiách

Najčastejšie chyby a predsudky vo financiách Mnoho slovákov tvrdí, že im financie nestačia. Kde robíme najčastejšie chyby? Premýšľame krátkodobo