fbpx

www.f-one.sk

Čo je inflácia a ako nad ňou viete vyhrať

Inflácia sa v októbri vyšplhala na nový tohtoročný rekord. Dosiahla úroveň 5,1 %, pričom na Slovensku ide o 13-ročné maximum. Taká vysoká inflácia znamená, že všetky naše peniaze uložené na produktoch s nižším zhodnotením ako 5,1 % v súčasnosti strácajú na hodnote. Čo s tým robiť a ako nad infláciu vyhrať? 

Čo je to inflácia?

Infláciu by sme mohli úplne zjednodušene nazvať ako zdražovanie tovarov a služieb. Najhoršie je, že vysoká inflácia má katastrofálny vplyv na našu peňaženku. Dalo by sa povedať, že je akýmsi neviditeľným zabijakom našich peňazí. 

Inflácia pomaly, ale isto ukrajuje z našej kúpnej sily. Čiže za tých istých 100 eur si dnes kúpite v obchode menej ako pred rokmi. 

Pokiaľ vám plat nerastie aspoň o infláciu, tak vaša kúpna sila peňazí je nižšia a môžete si dovoliť menej. 

  • To isté platí aj pre vaše úspory – pokiaľ vám nezarábajú aspoň o infláciu, tak na nich prerábate.

  • To znamená, že všetky bežné vkladové produkty ako napríklad bežné účty, vkladné knižky či termínované vklady vaše peniaze znehodnocujú, pretože inflácia je vyššia ako úrok na týchto produktoch. 

Príklad: Ak vaše peniaze uložené v banke nezarobili medziročne aspoň 5,1 % ročne, tak stratili na svojej kúpnej sile a kúpite si za ne menej. Ak napríklad necháte na svojom bežnom účte ležať 1 000 eur, pri inflácii 5,1 % budú mať o rok hodnotu len 949 eur. 

Infláciu porazíte vhodným investovaním

Spomalenie inflácie môžeme očakávať až v budúcom roku. Tento rok ju ešte môžu vyhnať nahor drahé ceny energií ako aj ropa, plyn či uhlie. Tie budú mať veľký vplyv na ďalší rast cien bývania, dopravy aj výroby.

Napriek aktuálnej situácii však mnohí ľudia svoje peniaze držia na účtoch. Niektorí z dôvodu strachu z investovania, z nevedomosti, iní zas z dôvodu ochrany uložených peňazí, keďže sa na nich vzťahuje garančný fond. Určite však treba peniaze uložiť na také investičné produkty, ktoré prekabátia infláciu a zároveň vaše prostriedky aj výhodne zhodnotia.

TIP: V súčasnosti odporúčam najmä investovanie do akciových a indexových ETF fondov, vhodnou alternatívou na doplnenie investičného portfólia je aj investičné zlato. 

Porovnajte si možnosti investovania online

Aktuálne výhodné možnosti investovania, ktoré sa odvíjajú aj od jeho účelu, si môžete porovnať veľmi rýchlo a jednoducho aj cez investičnú kalkulačku nášho partnera FinGO.sk.

zdroj: Fingo.sk

Podobné články

Finančná sloboda: 4 kroky, ako si vďaka nej vytvoriť vlastný svet plný radosti a pohody!

Finančná sloboda: 4 kroky, ako si vďaka nej vytvoriť vlastný svet plný radosti a pohody!

Finančná sloboda 4 kroky, ako si vďaka nej vytvoriť vlastný svet plný radosti a pohody! Rôznorodosť. Presne tá nás

Majte prehľad vo vlastných financiách. 5 dôvodov, prečo si zapisovať výdaje.

Majte prehľad vo vlastných financiách. 5 dôvodov, prečo si zapisovať výdaje.

vo svojich financiách. 5 dôvodov, prečo by ste si mali zapisovať výdaje Viete reálne zhodnotiť, kde a na čo

7 tipov na vytvorenie finančnej rezervy

7 tipov na vytvorenie finančnej rezervy

na vytvorenie finančnej rezervy Hoci každý finančný poradca vždy radí urobiť si finančnú rezervu, veľmi veľa Slovákov dôležitosť tejto