fbpx

F-One – Financie na jednotku

S touto otázkou sa pomerne často stretávame, no jednoznačná odpoveď neexistuje. Pretože všetko záleží od situácie klienta, presnejšie od jeho rodinného rozpočtu. No pozrime sa spolu na to bližšie.
Pri hypotéke na 20 rokov je jednoznačne výhoda, že celková preplatenosť úveru je nižšia. No na druhej strane, splátka je pochopiteľne vyššia oproti splatnosti na 30 rokov, a to až o 1/3.

Ilustračný príklad

Úver 60.000 Eur, úrok 1.5%

Pri 20tich rokoch je splátka 290 Eur mesačne a celková preplatenosť úveru cca 69.600 Eur.

Pri 30tich rokoch je splátka 207 eur mesačne a preplatenosť cca 74.500Eur.

 
Rozdiel v preplatenosti úveru je približne 5.000 Eur, no rozdiel vo výške splátky je až 83 Eur mesačne, čo vôbec nie je málo. Ak by mal tento rozdiel spôsobovať, že pri splatnosti na 20 rokov si rodina už nemá priestor tvoriť rezervu (napr. na mimoriadne splátky alebo medziročné vklady, alebo by nebol priestor si uzavrieť vhodné životné poistenie, ktoré by zabezpečilo rodinu voči chorobe či úrazu), neodporučil by som klientovi uzavrieť hypotéku na 20 rokov.
 
V tomto prípade by bolo vhodnejšie radšej nastaviť dobu splatnosti na 30 rokov a za tých zvyšných 83 Eur vyčleniť časť na zabezpečenie rodiny životným poistením a časť na tvorbu rezervy. Pri vhodnom zvolení stratégie pre tvorbu rezervy dokážete hypotéku splatiť aj za 20 rokov, hoci pôvodne ste si ju nastavili na 30 rokov. Dôležité je pri tom využívať produkty, ktorých zhodnotenie je vyššie ako je inflácia.
Dovolím si tvrdiť, že podobný proces by som odporučil aj pri bonitnejších klientoch, kde príjem, respektíve rozpočet, dovoľuje splácať aj vyššiu splátku. Pretože opäť, ako v predošlej situácii, je tu možnosť odložiť viac peňazí na rezervu.

Záver

Nikdy neviete, kedy sa Vám peniaze budú hodiť. Nemáme zázračné veštecké gule, ktoré nám povedia, čo sa kedy stane. Treba si uvedomiť, že s hypotékou je spojená obrovská zodpovednosť. Nielen voči sebe, aby som bol schopný splácať, ale aj voči rodine a blízkym, aby v prípade zdravotných ťažkostí či inej nečakanej udalosti som aj ich nedostal do finančných problémov, v najhoršom prípade do boja s exekútorom.

Zdieľajte článok :

Podobné články