fbpx

F-One – Financie na jednotku

Používate nákupné zoznamy? Píšete si do diára povinnosti, ktoré na vás v ten deň čakajú? Máte v kalendári vyznačené narodeniny vašich blízkych? Ak si niečo zapíšeme, viac si to pamätáme, máme väčší prehľad a ľahší život. Prečo potom nezačať aj so zapisovaním si výdavkov?

Tu je 5 hlavných dôvodov, prečo nám zapisovanie výdavkov uľahčí život a v neposlednom rade aj ušetrí peniaze?

Získate prehľad, koľko míňate

Všetci máme nejaký obraz o tom, koľko peňazí ide na bývanie, na stravu, na šatstvo, topánky, voľnočasové aktivity, deti… Otázka však je: aké presné sú tieto odhady? Líšia sa od skutočnosti o pár drobných alebo niekoľko desiatok eur? Priemerný plat na Slovensku je okolo 1100 eur. Takže je rozdiel, či na stravu miniete mesačne 300 eur, ako si to myslíte, alebo 350, ako to je v skutočnosti.

Často máme strach z čísel. Niekedy si vyžaduje duševnú silu pozrieť sa na to, koľko na jednotlivé položky míňame. No je veľmi dôležité si uvedomiť, že tie výdavky tu budú aj vtedy, ak si ich nebudete evidovať. Ak si ich začnete zapisovať a uvedomovať, máte väčšiu šancu ich aj znížiť.

Nájdite a identifikujte "finančné diery"

Hneď na začiatku si rozdeľte výdavky do niekoľkých skupín:

Nutné výdavky, ktorých výšku vieme ovplyvniť

Sem pripočítajte náklady, ktoré nemôžete vynechať, ale môžete znížiť. Patria sem napríklad výdavky za energie, dopravu, poistenie, hypotéku, internet a paušál, stravovanie a šatsvo.

Nutné výdavky, ktorých výšku nevieme ovplyvniť

Patria sem napríklad náklady na bývanie, školské potreby a obedy pre deti, MHD, dane, lieky, …

Všetky ostatné výdavky

Sem zaraďte to, čo platíte za zábavu, sociálny život, knihy, výlety, cestovanie – jednoducho za všetko, čo robí váš život krajším a zaujímavejším.

Keď budete mať pred sebou toto rozdelenie, veľmi rýchlo zistíte, kde míňate viac, než by ste potrebovali.

Objavíte priestor, kde dokážete ušetriť

Výhoda, ktorá logicky vyplýva z predošlého benefitu. Keď uvidíte čierne na bielom, koľko míňate na zbytočnosti, budete oveľa viac motivovaní to jednoducho nerobiť. Ak si výdavky poctivo zanalyzujete, nájdete možnosti, ako míňať menej tak, aby sa vaša životná úroveň nijako neznížila.

Vyčistíte si hlavu

Keď máte niečo na papieri alebo v telefóne, znamená to, že to už nemusíte dlhšie držať v hlave. Menej zaťažíte svoju pamäť a môžete pracovať s konkrétnymi číslami.

Budete pripravení vypracovať si dlhodobú stratégiu

Chcete si o pár rokov kúpiť nové auto? Túžite po luxusnej dovolenke? Plánujete deťom našetriť väčšiu sumu? Keď budete mať pod kontrolou výdavky, potrebné peniaze sa nájdu ľahšie. Prípadne tieto položky môžete rovno zaradiť medzi ostatné výdavky a hľadať spôsoby, ako ich optimalizovať.

Pozrieme sa Vám bližšie na to, kde môžete ušetriť

Vďaka kontrole zmlúv v priemere ušetríme až 95€ mesačne bežnej slovenskej rodine. Túto službu máte od nás navyše úplne zadarmo, nakoľko nie sme platení klientom, ale finančnými inštitúciami. Preto neváhajte, vyplňte krátky nezáväzný formulár a v príjemnom prostredí vám pripravíme čaj, alebo kávičku a pozrieme sa na vaše zmluvy. Prípadne kontrolu môžeme vykonať aj ONLINE. 

Podobné články